
Jag vill vara ifred. Och skriva. Men jag kan inte. Barn, städa, hundpromenader, mat, tvätta….
Jag försöker skriva…VILL skriva…Det skriker i kroppen: SKRIIIIIIIV!
Men vardagen och Livet kommer emellan.
Skapar stress. För jag VILL INTE! Vill inte ta hand om sånt som jag MÅSTE ta hand om.
Jag vill vara ifred!
OM jag skulle fotografera mitt hem skulle ni förstå att jag måste städa. Det är inget jag kan prioritera bort…tyvärr…för har man redan prioriterat bort det 43 gånger, så kan man inte göra det fler gånger. 43 är liksom maxgränsen…har jag hört….
Så idag måste jag städa, trots att det SKRIKER i skrivnerven…Det värker i den….Tjuuuuter! Som värsta biologiska klockan: Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!
Typ.
Stackars mej….
jag brukar sätta timern på en timme, sen sätter jag en jäkla fart och blir oftast nästintill färdig med städningen på den tiden, jag har bara en trea och vi är bara två, jag och tösen, som bor här. Visserligen är tösen en ”dyngspridare numero uno” med meningen att hon strör grejor precis överallt. go for it!
GillaGilla
Bra ide!Jag har två ”dyngspridare numero uno” hemma: Jag och Minsting! Han är nog värst….
GillaGilla
Om du gör städandet till en rutin, det gjorde jag förr, så tar det inte så lång tid.1 städa det rummet, som man kommer in i först om det kommer gäster2 ta bort allt från bordet, ta bort alla kläder3 bädda sängen på ett lätt sätt, släta till, släng över filt eller överkast, lägg kuddarna till rätta ta bort saker på borden och kläder4 lägg alla saker du tagit bort i en hög oc h sortera sedan5 ha bestämda vattnar dagar(blommor) ex. må, ons, fred.6 Samla allt på bordet i köket ex. lägg disken i blöt(jag har ingen diskmaskin och har aldrig haft)allt detta tar knappast någon tid i minuter. Man överdriver.Städa mer kan man göra nästa dag och då med en flaska rengöringsmedel och en trasa. Man ser hur långt man hinner på 5 minuter. osv.Då får du tid att skriva, speciellt som du ber barnen att plocka upp alla saker på golvet och göra lite mysigt i sitt rum.Man har rätta t kräva från barnen. Det har jag varit dålig på…hoppas du får en bra dag!
GillaGilla
Ja, förritiden hade jag Rutiner på rutiner. Allt flöt som värsta Perfekta Grejen….typ. SEN kom fler barn och SEN kom min struma (den långsamverkande sorten…) och skruvade ner min energi till…en fjärdedel….Men Rutiner är Bra!Bäddar gör vi BARA på julafton, OM vi får gäster…annars inte. Att släta till täcket räcker för mej. 🙂
GillaGilla
Sniff sniff – Det doftar Ajax Fete des Fleurs….
GillaGilla
Nä nä nä! Inte från oss/mej…Jag har inte knappt börjat….Men nästan…för jag har fått in berget med disk i diskmaskinen och satt igång tvättmaskinen….Jiiiihaaaaa!Nu ska jag fortsätta….Kanske…. 😉
GillaGilla
vi ska låta dig va ifred då så du får städa=)
GillaGilla
Äsch, har bara plockat lite idag…och sen har dagen istället gått åt till….Tja….vad går dagar åt till? Minsting har klagat hela dagen och jag har varit irriterad på honom (för han gnäller över sina krämpor jämt….) och nu på kvällen har han HÖG feber…Så där fick jag!
GillaGilla
bra att du startat :-)jag har bara lyckats ta ett bad, tonat håret och sitta vid datorn. hela tiden har jag i åtanke att nästa helg är en perfekt helg att städa på 😉
GillaGilla
Så är det! Jag har plockat undan alla böcker som låg överallt och var på väg in i bokhyllan utan att hamna där….(efter ommöblering) så DET kan jag ju var lite nöjd med iallafall….Pust! Sen har jag sett Shrek 4 med Grabbarna Grus och det måste man väl anse vara viktigt… 😛
GillaGilla
Hur går det? Jag tycker du får lägga på ett kol så att du hinner klart allt hos mig också!
GillaGilla
Det går käpprätt åt helvete! Får ta nya tag i morgon….För städat SKA det bli den här helgen!
GillaGilla
Verkar som om du fastnat i bloggträsket?Hav tröst, det finns tydligen bot på det med.
GillaGilla
Absolut! Väldigt fast….älskar ju att skriva….*suck* Men jag vill inte sluta!
GillaGilla
Men sätt dig ner och skriv något då 🙂
GillaGilla
Meh! Kolla på min andra blogg dårå: http://blogg.aftonbladet.se/detvarsta
GillaGilla
jag är ifred men inte gör jag något vettigt för det 😉
GillaGilla
Det är först när man har för mycket omkring sej som man vill tillbaka till ”ifred-heten” och kan njuta av den….. Det kunde inte jag när jag var ung…Då ville jag vara TILLSAMMANS hela tiden….När jag var ensam….Kram!
GillaGilla
fast det vill jag inte, vara tillsammans hela tien alltså. Jag trivs oftast bra i min ensamhet.
GillaGilla
Vad bra. När jag var ung ville jag aldrig vara ensam…´Min dröm var att få leva i ett kollektiv…. 🙂
GillaGilla