RSS Flöde

Vem är du? /erviluca

Postat den

?????????????????

Vem ÄR du, som:

– säger ”bitch” och ”hora” till en tjej bara för att du tycker att hon inte ser ut som du önskar?

– kräver sex med din tjej, fast hon inte vill?

– slår din tjej och säger att ”det var hon som….(provocerade)”?

– tränger upp tjejen mot väggen och kräver sex där och då, när ni är fulla båda två, fast hon sagt ”nej” en massa gånger?

?????????????????

– straffar tjejer/kvinnor genom våld och sexövergrepp?

– tycker/kräver att kvinnor ska täcka delar av sin kropp?

– tycker/kräver att kvinnor inte ska ha samma rättigheter som män?

– kastar tomat eller andra saker på en ung tjej på scenen bara för att du inte gillar hennes åsikter (sång)?

– skriker ”Visa Pattarna” till random tjejer, på scenen eller utanför för att vara cool (???? eller vad???)??

?????????????????

VILKA ÄR NI??

Ni fegisar som utnyttjar er fysiska styrka för att kränka en annan människa, eller för att få som ni vill när ni vill det? Vilka är ni???

Vilka är ni som tycker att vi (svenskar) är mer värda än andra människor, som råkar vara födda på andra platser på jorden?

Vilka är ni som stänger gränserna för människor som i panik flytt sitt land? Är vi inte alla MÄNNISKOR?

?????????????????

Vilka är ni?

”Alla” tycks vara EMOT ovanstående, och därför undrar jag vilka är NI?

Jag utgår ifrån att NI är ena riktiga fegisar – såna som smyger runt i mörkret, gömmer sej i anonymitet och öppet ställer samma frågor som ovan, men inuti kränker andra och utsätter andra för övergrepp på olika sätt; kränker, hotar, skadar….

Tänk om det handlade om din syster, din dotter, din mamma….? Tänk om det handlade om din bror, din son, din pappa? Och du menar ”Jamen nu gör det ju inte det….”.

VEM ÄR DU???

 

Annons

Om erviluca

Positiv optimist som älskar att skriva! Mamma till fyra killar, matte till två hundar och två katter och familjebehandlare/familjeterapeut. Allt i en och samma kropp.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: