Jag vill byta lägenhet. Jag vill byta till mindre och billigare och bo på ett ställe som det är enklare att ta sej till jobbet från. En lägenhet som ligger nära en tunnelbana eller pendeltåg.
Om jag fick drömma lite skulle hyran vara billig och det skulle vara nära naturen också (så jag kunde fortsätta gå långa promenader med hundarna).
Därför är jag med i FB:s ”lägenhetsbyte i Stockholm” och har en annons på blocket. Just nu kollar jag på dessa sidor varje dag.
Det är som att fiska: Jag slänger ut krokar och får småfisk som napp. Sen chattar vi fram och tillbaka om storlek, utseende, hyra etc. Till slut bokar vi tid för att titta på varandras lägenhet. Jag vill ofta att dom tittar på min först, eftersom det är så sorgligt att gilla en lägenhet och sen inte få den….
….även om det hänt 2 ggr…😔
Nåja. Den senaste tiden har jag märkt att folk ”bara försvinner”. Man bokar tid, och sen kommer dom inte. Ibland ber dom om ursäkt och så bokar vi ny tid….men så kommer dom inte då heller. ELLER så slutar dom bara höra av sej.
Men jag fortsätter ihärdigt framåt. En vacker, eller regnig, dag så händer det!
Och då ska jag bjuda på Gevalia!
………………………..
SHIT! Jag blandade ihop Gevalia-reklamen med Triss-reklamen…. Men, men….