Vi lever i ett fritt land. Den friheten är livsviktig – lika viktig som luften vi andas. I ett fritt land får man tycka och tänka vad man vill, och man får också uttrycka det. Man får säga ”rätt saker” och ”fel saker”, och man får tycka ”högt” och ”lågt”.
Inget är fel eller rätt. Så länge man inte gör någon illa. Riktigt illa.
Men det händer hela tiden. På nätet.
På nätet får man tydligen skriva riktigt elaka saker. Man får kränka och skada och förfölja. Utan repressalier.
Det är som om ”fegisarna” passar på där på nätet. Dom ”skriker” och gormar och bär sej åt. Säger elaka saker, skriver att kvinnor borde våldtas och sprättas upp så fort man andas åt fel håll. Även killar blir illa utsatta, om dom säger fel ord.
Jag trodde man FICK säga ”fel ord” i Sverige. Jag trodde vi levde i ett fritt land!

i
Man borde få tycka att VISSA människor är knäppa utan att vilja avrätta, eller våldta, dom. Att skriva att ”jag tycker att XX gör fel när han…..” borde vara okey. Och då ska det gälla vem-som-helst. Alltså måste man få tycka att även den afghanska killen gör fel utan att bli stämplad som rasist. Precis som man kan tycka att den svenska killen gör fel.
Men det är som om man inte får det.
Och OM man kastar ur sej något tokigt, och sedan ångrar sej, BORDE man få göra det – ångra sej alltså. Orden man säger (eller skriver) är ju inte sagda (eller skrivna) i sten. Man BORDE få säga ”Oj, förlåt! Jag tänkte mej inte för!” Vi är ju MÄNNISKOR och människor gör fel. Vi har våra fel och brister – allihop!
Så varför är ”ni” så snabba att döma, så snabba att ”halshugga” eller ”vilja våldta” eller fördöma För Evigt?!?
Om man fördömer på det sättet är man ju inte bättre än dom som stenar någon för ett litet misstag, som hen kanske inte ens begått!
”Låt den som är utan skuld…..”