Vi har stannat i fas två gällande katt-toalett-träningen.
Fas tre innebär ett litet hål (fast rätt stort ändå, tycker jag) i ringen. Det gillar inte Theodore. Så fort jag byter ut den fyllda ringen mot ringen med hål i, bajsar Theo på golvet. Som protest antagligen. TROTS ATT han är jättenyfiken på vår toalett (vi har en riktigt människotoalett också, utan kattringar i) och sitter på kanten och stirrar på vattnet där nere, ELLER försöker dutta med tassen i toalettvattnet. Jag veeeet: Äckligt!
Jag har tejpat runt hålet i fas-två-tre-ringen så att det blivit mindre, för att se om det hjälper. Nope. Fas-tre-ringen accepteras INTE. No way, säger Theo. Jag tror att Blinka accepterar, men är inte säker…hon kanske bajsar ute när jag byter till ring med hål i….
Jag byter tillbaka till fas-två-ringen så fort jag hittar en bajshög på golvet, och jag ser på bajshögen att den tillhör Theo. Dom har olika bajs nämligen. Och jag tror inte ni behöver veta deras olika bajskonsistens. Jag är helt enkelt superduperduktig på att analysera (katt-)bajs.
Jag har varit sååååå nära att ge upp katt-toalett-träningen, men det är ju inte riktigt min grej att ge upp när jag bestämt mej för något. Jag är ju rätt envis, så det går emot min natur att bara ge upp….
….så jag googlar lite och ser att andra som tränat sina katter att göra sina behov på toaletten har ibland låtit det gå 2 månader i varje ring-fas så jag har bestämt mej för att hålla ut i två månader för den här fasen. Nu har det kanske gått en månad. Ska kolla….
Den 31 augusti bytte jag till denna fas….så då behöver jag stå ut i….#Värlsbästpåatträkna… 2 veckor till. SEN ska hålet dit! Och katterna SKA klara det.