Det tycks som om hantverkare har en annan tidsuppfattning än många andra….eller så är det hantverkarnas chefer….fast ibland är ju hantverkarna sina egna chefer….och något som jag hört då och då hela livet är att hantverkare aldrig blir färdiga när dom sagt att dom ska bli färdiga och/eller kommer inte den tid dom sagt att dom ska.
Då undrar jag: Varför lär dom sej inte av sina – eller andra (hantverkares) – misstag? Varför säger dom inte ”4 månader” istället för ”2 månader”, för dom VET ju att ”något” (som dom inte räknade med) kommer att hända. Det gör ju alltid det.
#ingenaning #varförgördomså #hantverkare #tidsuppfattning #ingentidsuppfattning
OCH varför lär VI ANDRA oss inte att hantverkare aldrig håller sina tider? Då skulle vi kunna sluta sucka och stöna och irritera oss och slösa en massa energi på ilska över att det inte är färdigt när dom sa, eller att dom inte kommer när dom sa att dom eventuellt skulle komma.
Våra balkonger renoveras nu. Det betyder att hela ena sidan av huset är helt avstängd och inplastad och det borras och filas och slipas så det står härliga till. Detta arbete startade i augusti 2018 och vi fick meddelande om att det skulle ta ”ca 2 månader”.
På fredag är det den 1 februari 2019 och balkongerna står på gården och väntar på att sättas fast på det renoverade fortfarande.
OJ, vi planerade (bara) lite fel! tänker dom (inte). Dom e så vana.
”Vad ska vi ta? Två månader?? Ja, det tar vi! Vi kör det jämt. Det blir enklast så”.
Eller?
Om det (bara) är tidsuppfattningen som felar…Kanske det inte är så farligt ändå???
GillaGilla
Ha ha ha ha! 🙂
GillaGilla
Hu så jobbigt! Men säger de 4 månader i stället för 2, så tar det kanske 6 månader? I vilket fall som helst så tar det evigheter innan de är klara – och de tar ut TIM-penning. Hade de tagit betalt för JOBBET i en klumpsumma endast, så hade de garanterat blivit klara snabbare.
// Kao
GillaGilla
Man bör lägga in en vite i kontraktet och då är det mer fart på dem.
Har man inte den med då gör de jobb där det finns i kontraktet att de ska betala vite om de skulle bli försenade.
GillaGilla
De flesta ändrar sig inte utan är likadana livet igenom.
GillaGilla