Jag har skrivit två romaner för vuxna, sex småbarnsböcker på rim, två barnböcker för barn i åldern 4-8 år och en ungdomsbok. Alla dessa är färdiga.
Jag har flera påbörjade romaner. Det spritter i huvudet av alla idéer och jag älskar att skriva! När jag skriver hamnar jag ibland i ”nirvana” och där älskar jag att vara! Böckerna skriver sej själva ibland, men däremellan är det som om det finns ”bryggor” som jag måste över och då är det lite segare.
Jag älskar dock att skriva!
Det jag INTE älskar är att alla förlag refuserar mej. Ibland har jag fått lite förklaringar till varför, ibland inte. Ibland har ett förlag föreslagit att jag ska betala 20 000 kr för ”genomläsning” och ”fixning” (så heter det inte, men minns inte orden just nu) så ska dom göra resten. Men jag har inte 20 000 kr! Jag har inte ett öre över. Och jag kan inte ta något lån.
Föreslå mej inte att ge ut boken själv. Det kostar!
Är mina romaner dåliga? Nej. Utan att vara alldeles blind så tycker jag verkligen inte det. Jag läser jämt och ständigt böcker själv och oj vad ofta jag tänker ”Hur faan fick den här tryckas när inte mina ges ut??” för jag tycker språket är så dåligt och historierna är så dåliga, konstiga och tråkiga.
Ibland tänker jag att jag ska försöka ge ut någon bok med en pseudonym. Ett manligt namn. Jag får för mej att det skulle vara bättre, men jag vet inte….
Kanske har jag inte BEARBETAT böckerna tillräckligt, men det är ju så tråååkigt….och till slut vill jag ändra ALLT när jag börjar rota i saker jag skulle kunna skriva på annat sätt…och det tar aldrig slut. Och det är så tråååkigt.
Kan NÅGON hjälpa mej att göra en genomkörare på mina romaner och så testar jag att skicka in dom igen? Finns det någon sån där ”genomkörarperson” som kan gå igenom en bok och säga vad som ska tas bort och läggas till som skulle kunna göra det utan att jag betalar er 20 000 kr? Ni kan få procent vid utgivningen, för sen kommer det att bli en bestseller – det känner jag på mej.
#suckar #gerupp #geraldrigupp #trött #uppgiven #behövernykraft #varför?
Jag läser gärna och kommer gärna med förslag om jag hittar något. Jag är dock inte professionell eller har jobbat inom bokförlagsbranschen. Jag bara läser massor. Jag behöver inte heller ha någon % av intäkter 🙃 jag får ju läsa en ”bestseller” först av alla. Jag säger bara Astrid Lindgren och JK Rowling.
GillaGilla
Underbart! Vilket slags manus vill du läsa? Jag har ett väldigt sorgligt, där ett litet barn dör, eller så har jag ett manus som är lite mer spännande, tror jag, där man följer en ”papperslös” mamma i kampen att få stanna i Sverige. Sen har jag också en barn- ungdomsbok om en 12-årig tjej som lever ett vanligt enkelt liv i Sverige.
GillaGilla
Prova ett till förlag. Du skriver jättebra och hur rolig som helst! Ge inte upp – jag lovar att jag ska köpa din bok då den kommer ut på bokdiskarna…
GillaGilla
Tack snälla!! ❤
GillaGilla