Jag förståååååår att små saker kan bli stora i den lilla världen. Jag förståååår verkligen det. Att man inte har annat att fundera på än att man retar sej på småsaker, som att en nagel gått av eller att benen på stolen är fel färg för att det ska passa ens estetiska sinne (eller vad det kan vara)….
Jag förstååååår att små saker kan bli stora för en del människor. Jag förståååår verkligen det. Att man inte har annat att fundera på än att barnen inte hänger sina jackor i hallskåpet, utan istället hänger dom utanför på krokarna, alternativt ”tappar” dom på golvet.
Jag förståååår.
Jag förståååår att man kan reta sej på, och hänga upp sej på småsaker här i livet. Givetvis gör jag också det, och retar mej på DET (att jag retar upp mej på småsaker alltså)!
Men det kryyyyper i mej när det tycks som om det är VIKTIGT att välja om vi ska ha ”sommartid alltid eller vintertid alltid”? För den frågan ställdes till mej idag, och när jag svarade att jag absolut inte bryr mej, för det viktiga är att vi inte håller på och BYTER tiden hela tiden (även om jag överlever det också!)….
”…men visst är det härligt att vi VINNER en timme när vi gå över till vintertid, så om vi bestämmer att ha sommartid för alltid, har vi ju förlorat en timme…”
Eeeeeeh, WHAT!?! På riktigt??? Är det SANT att man kan tänka så?
Vad har du gjort av den där Viktiga Timmen? Har du lagt den i en spargris och sparat den? Eller har du sparat alla timmar genom åren i ett kassavalv, som du förseglat och vad ska du göra av alla dessa timmar SEDAN? Å andra sidan har du väl tagit ut dessa timmar när vi ändrat till sommartid sedan?
Eller?
Det BORDE ju gå med plus minus noll. Eller? Jag som är så dålig på matte kanske inte har fattat att vi har en massa sparade timmar liggande någonstans….
Menar du ALLVAR att det skulle kunna vara viktigt för ”folk” om vi har ”vintertid” för alltid eller ”sommartid” för alltid??
Det kunde jag inte ens räkna ut med min klokaste del av hjärnan att det skulle kunna bli en diskussion!
Det är väl bara att sluta flytta klockan. Klart.
Så har vi den tid vi har!
Åååååh, vad det här retade mej! Och åh, vad det retar mej att det retar mej!
Pust!