Vad är vitsen med kärlek….? /erviluca

Han är förtvivlad. Han berättar att hans fru lämnat honom. Efter 10 år tillsammans fick hon nog.

Han gråter. Säger att han älskar henne, och har alltid gjort. Frågar mej hur han ska få henne tillbaka. Säger att han ångrar sej….

Han pratar om sina älskade söner, och att han inte vill att dom ska behöva växa upp i två hem…

Och han ångrar sej.

Mycket.

Han berättar att hon inte kände sej älskad, att hon ville att han skulle uttrycka sin kärlek, visa sin kärlek, säga att han älskade henne….

…men han kunde inte… visste inte hur…. Och trodde att hon förstod ”ändå” – trots att han inte visade, eller sa något….

-”Jag jobbade ju som en idiot för att dra hem pengar, för att vi skulle kunna bo i det där fina huset, i det där fina området…och bygga den där poolen…”, snyftar han….

-”…att jag inte fattade! FAST hon SA det! Jag vet ju att hon sa det!

Hon sa:

-”Jag-skiter-i-det-stora-fiiina-huset-och-i-poolen-och-i-din-jävla-lön-bara-du-håller-om-mej-ibland-säger-att-du-älskar-mej-ger-mej-en-smekning-då-och-då-visar-uppskattning-älskar-mej-så-att-jag-märker-det!!!”

Hon sa det, skrek det, skrev det i ett brev till honom….

-”Varför tog jag  det inte på allvar? Varför fattade jag det inte? Vad är det för fel på mej?….Nu är det för sent! Hon orkade inte mer…sa att hon kände sej oälskad….. som en möbel….

Hon sa `Jag känner mej som en sliten fåtölj`eller som en `gammal vän´, men inte som din fru, din älskarinna och bästa vän….och nu är mina känslor för dej borta…Jag orkar inte ge längre…orkar inte be längre….”.

Hon hade gråtit när hon packat väskorna.

Och hon gjorde det klassiska: Åkte hem till sin mamma. Barnen ville, och fick, följa med.

-”Ska ni skiljas?” frågade den yngsta innan dom åkte.

-”Jag vet inte än….”, svarade han…

-”Men ge henne en blomma då! Och ett sånt där kort med ett hjärta på!” sa han – den yngsta…

”…för du älskar väl mamma?” la han sen till.

-”Ja…” sa han, och tårarna steg i ögonen….

Sen sa Den Yngsta det där Kloka:

-”Menvad är det för vits med att älska någon om man inte säger det till den….. så att den blir glad för det?”

Så enkelt och självklart.

……………………………………………………………………………..

Vad är vitsen med kärlek om den stannar kvar inuti en själv?

Profilbild för Okänd

Om Erica Leijonhufvud

Positiv optimist som älskar att skriva! Mamma till fyra killar, matte till två hundar och två katter och familjebehandlare/familjeterapeut. Allt i en och samma kropp.

Ett svar »

  1. Så förbaskat rätt!! detta delar jag på Facebook, för detta faktum behöver MÅNGA betänka!!

    Hemikram ♥

    Gilla

    Svara
  2. Kollosalt sant. Alla behöver få kärlek, men vi har olika sätt att visa det på, och olika sätt där vi verkligen känner oss älskade. Det finns en enkel, kort bok om det ”Kärlekens fem språk”.
    Och, barn är så kloka!
    Allt gott till dej!

    Gilla

    Svara

Lämna en kommentar