
Jag har klivit rätt ut i djup lera med mina stövlar….gått för långt och envist geggat runt runt i cirklar…..hit och dit….
Jag tar en servett ur fickan och torkar bort leran på skaften…
DET HJÄLPER JU INTE!
Idiot!

Stövlarna sitter fast!
Där står jag och ”kan inget annat”….tror jag…
![]()
Fast för alltid i leran… for ever and ever, liksom…..”Uhuuuuuu!”….
Meh!
Äru dum, eller?!

Det är ju bara att kliva UR stövlarna – lämna dom kvar i sörjan – och kliva genom hela geggamojja-skiten, i strumplästen….
…”klaffs klaffs klaffs klaffs klaffs”….

…och väl på torra marken dra av sej dom leriga strumporna, och kasta dom åt helvete!
Springa barfota över stock och sten:

”FREE AT LAST!”….liksom….
…och sen hugga tag i ett rep som hänger ner från en helikopter som åker förbi….
…så klart!
Och sen…..

…FLYGA IVÄG!

FÖRSTÅS!!!
Självklart! Att jag inte tänkte på det?? tack för tanken, den räddar min dag!!
Hemikram
GillaGilla
🙂
Kram!
GillaGilla
yes, precis så =)!
GillaGilla
:))
GillaGilla
Jamen naturligtvis. Men frågan som då uppstår är, vad gör en helikopterpilot om han fastnar i lera?
GillaGilla
ALLA kan fastna i leran – även helikopterpiloter…men du kanske menar om Helikoptern fastnar i leran….Hm…Tål att tänkas på…man skruvar väl av benen, antar jag…. 😛
GillaGilla
Knasboll… jag menar, om helikopterpiloten fastnar i leran då kan det ju inte flyga förbi nån helikopter och rädda den stackaren eftersom det ju just är helikopterpiloten som är den som sitter fast i leran. Vad händer då? Kommer det en radiostyrd helikopter förbi och reder upp situationen eller…? Detta problem kan nu inte släppa greppet om mig. Jag vill att du löser det.
GillaGilla
Meh! Helikopterpiloten har ju också stövlar som hon kan kliva ur! *suckar över hur otroooligt segtänkt man kan vara*…. 😉
GillaGilla