
Jag tycker samma sak om Alexander Bard nu, som jag tyckte för 1 år sedan, 5 år sedan och alltid har tyckt:
Han tycks vara Ond! Elakheten själv. Lite åt det nazistiska, OCH narcissistiska hållet.
Han ser KALL ut med sina iskalla ögon. Han ser ut som en sådan som utnyttjar människor och som en sån som inte kan känna empati, om det inte handlar om honom själv!

Jag har tittat på Idol förut, men nu vet jag inte om jag orkar se på det längre, för jag klarar verkligen inte av Alexander Bard. Han är inte ”ärlig”, som han själv tror – han är Elak och Iskall och Ond.
Dom flesta människor som ställer sej framför Idol-juryn tror på fullaste allvar att dom skulle kunna bli en Idol – även dom som sjunger så illa som ”hej-kom-och-hjälp-mej”….
…. så varför ska man då vara så ELAK mot dom, kränka och knäcka dom, och säga att ”du är ful och saknar all form av karisma” etc?
Dom ställer sej framför juryn, kallsvettiga, darrande och med klappande hjärtan…
….och innan dom börjat sjunga har dom fortfarande Hoppet kvar.
Efteråt är dom fullkomligt knäckta. Dom har fått höra att dom är ”fula, charmlösa, saknar utstrålning, är tondöva” etc…

Många befinner sej mitt i tonåren – under den period i livet där man är som mest osäker…
….och givetvis hade dom Hoppet innan, om att ha Rösten, och Charmen, som slår alla med häpnad.
Givetvis förstår jag att juryn måste säga ”nej nej nej” och sen ”nej” igen, och att dom måste säga att ”du sjunger inte tillräckligt bra”, men måste man också attackera utseendet och hela personligheten, och allt dom är?!?

Ärlighet handlar inte om att kränka och vara Elak.
Det Alexander Bard tycker och tänker är inte Sanningen – det är hans åsikt! Han bör inte sitta i en jury – han ska väl troligen sitta i en litet rum någonstans och skapa musik, möjligen, men INTE visas i TV på bästa sändningstid mobbande och kränkande unga förväntansfulla tjejer och killar.
Det är möjligt att man i livet som artist får höra ”mycket värre” saker (som Alexander mfl försvarar sej med), men grejen är ju att dom här tjejerna och killarna som ställer sej framför Idol-juryn är Helt Vanliga Tonåringar…
Dom ÄR inte artister, och kommer aldrig att bli! Och därför behöver man inte heller kränka dom, som om dom vore artister.
I dom andra tre i juryn finns värmen i ögonen och trots att dom säger ”nej” så gör dom inte illa, på djupet.
Men det gör Alexander Bard.
Så du undrar vad jag tycker om Alexander Bard?
Illa.



