Dagsarkiv: 9 mars, 2011

Härlig självkänsla /erviluca

 

Än sån länge har han supergod självkänsla, TROTS att han har två äldre bröder som gör sitt bästa för att ”trycka dit honom” av och till….

Han ”tål” rätt mycket, Minsting, och sopar av sej retet från storebröderna som någon som fått ett hårstrå extra på axeln: ”Borst borst”.

Kritik rinner av honom som vatten på en gås – íallafall när storebröderna kör sina haranger:

-”Åååå, vad du är BARNSLIG! ÅÅåååååå, sådär var INTE jag när jag var i DIN ålder – jag var MYCKET mognare! Tjockis! Fetis!” (näe, så ”får” dom inte säga och jag stoppar det och pratar allvar med dom av och till…men det kommer ändå…)…..”Du borde träna! Men huuuuur ser du ut?!? Ååååå, vad du är töntig! Ska HAN följa med?? Åååå, vad piiinsamt!” osv

 

Det är inte lätt att ha två tonårs-storebröder. Men just han klarar det galant! Parerar det snyggt, och ”stänger av öronen”, vilket leder till att bröderna suckar:

-”Ärú döv, eller?! Du hör ju ingenting! Har´u vax i öronen, eller?! Er`u hörselskadad?!”

Men det hör han inte heller….

Den här veckan är Storing hos sin pappa och Mellan hos sin storebror. Minsting är ensam hos mej, och han njuuuuuter:

-”Är du lycklig nu när du bara har MEJ?!” suckar han lyckligt när vi sitter framför TV:n.

-”Jaaa!” säger jag

-”Och så behöver du inte slösa så mycket pengar heller”, konstaterar han sedan.

Innan han går till skolan tittar han sej i hallspegeln, gör en ”snygg min” och gör ”tummen upp” till sej själv:

-”Tjena Snygging!” säger han till sin spegelbild, och blinkar.

Så borde jag också göra varje morgon innan jag går till jobbet…..

Han har verkligen en härlig självkänsla. Jag önskar och hoppas att det inte går över när han snart kliver in i förpubertet och puberteten…..Det är ju så lätt att bli självkritisk i den åldern….OCH kritisk mot andra….