
Ibland undrar jag vad som är Viktigt i livet?
När jag ligger på min dödsbädd och Funderar (om jag gör det)….Vad kommer jag DÅ att tycka var viktigt? Vad skulle jag vilja förmedla till dom som har halva (eller hela) livet kvar? Vad skulle jag säga: ”Gör si” eller ”gör så”?….Eller är det helt enkelt så att man inser att alla måste göra Sin Resa genom livet….Dålig eller bra – den måste göras!?
Man kan inte lära sej genom Råd, utan man måste SJÄLV uppleva. Man måste själv KÄNNA det man ska förändra, eller inte. Om Någon Annan säger:
– ”Gör inte så, för det blev inte bra (för mej)!”
…. så tänker (iallafall) jag (!): ”men det kanske blir bra för MEJ!” och så provar jag iallafall…. ”För jag är inte du!”
EN DEL människor kanske tycker att det räcker med ”Goda Råd”, och avstår från att Pröva Själv, för ”han sa ju att….”, men många gör det inte! Speciellt inte när man är UNG och Vill Uppleva Själv och tycker att ”Dom Gamla fattar Ingenting”….
Det är nog Meningen att det ska vara så!
Det är nog Meningen att man ska lära från egen erfarenhet!
Det är nog Meningen att man ska LEVA LIVET fullt ut, på det sätt som passar en själv….
….eller inte….
….eller nåt….
Och det blir ju liksom ändå som det blir….och för en del blir det HIMLA BRA och för andra Ganska Dåligt….och för Resten blir det….Rätt okey!
…och det kanske är Bra Nog….ändå….