
Vi lyssnar på Johnny Clegg tills jag blir svart och börjar slå på bongo-trummor och stampa med fötterna i första bästa sand (-låda).
Kanske jag hade passat väldigt bra som afrikansk kvinna i djungeln. Jag tror faktiskt det. En stark självständig afrikansk kvinna mitt i djupaste Afrika, med rak rygg och utsugna tuttar…..
….dansande stompande, stampande, yyylande i skenet av elden mitt i svarta natten….
Jag kan verkligen se mej själv i den situationen….med hundra små flätor studsande på huvudet….och med putande rumpa….
….stark, stolt, envis….
mhm…. knegandes en jävla massa trä i skogen ca lika mkt som din egen kroppsvikt flera ggr /dag för att männen bara herdar djur och inte gör sånt, och baka skumt bröd varje dag, sova i ett tält med jordstampat golv och aldrig få visa fysisk uppskattning för det är emot deras religion (oftast voodoo-muslimer) och tvätta sig och sina kläder i oerhört gyttjigt vatten.Jag kan tänka mig roligare liv.
GillaGilla
Uäck! I ”min” värld är jag bara ren, stolt, stark och utan allt slit och släp…kanske jag är en afrikansk Prinsessa!?
GillaGilla
JAAAA! :DSå klart. En som får ett nytt fat fyllt med frukt varje morgon och hovdamer som hjälper till att hitta blommor för ditt hår. 😀
GillaGilla
Exakt! 🙂
GillaGilla
Är det samme Johnny Clegg som hade bandet Savuca på -80-talet.Jag minns att han nästan blev lynchad när han var på Sverigebesök av en massa förståsigpåare som var så förbannade för att en vit man spelade ”svart” musik, iklädd tradittionella afrikanska kläder .
GillaGilla
Ja, det är han! Kärleken älskar den musiken så han spelar den heeeeela tiden. Typ, heeeeela tiden!!!
GillaGilla