
(”Nästan-jag”….bild tagen från Google bilder)
Första utomhusbadet idag. Jag trodde inte att det skulle bli så, men när jag satt där på en sten med fötterna i vattnet, kände jag att ”det går nog”….och det gick!
”Värsta badkrukan” gled ner i vattnet och simmade en bit, och tyckte det var sköööönt!
Jag brukar vilja ha MINST 25 grader innan jag tar mej ett dopp….men…det kanske var 25 grader idag?!?
Flisa simmade mer än jag, och Grabbarna Grus bosatte sej i vattnet den stund vi var vid sjön. Den ENDA som inte badade, men verkade Lycklig ändå, var Milton.
Tumme och vad modigt!!! Jag badar nog………… när vi köper ett badkar, haha!!! kramizar
GillaGilla
Det var sköööööööööönt! Härligt! Hoppa i, Sarah! 🙂
GillaGilla
Jag premiärbadade också igår! Första gången på sissodär 6 år som jag badar i Sverige. HATAR kallt vatten och HATAR ännu mer när man inte ser botten! Eftersom jag knappt inte kan simma (är ju bara uppvuxen 3 m från Mälaren…) så brukar jag bara ligga och flyta. Så långt gick jag däremot inte igår, det fick räcka med att jag satte mig på botten i nån minut. Panshisvarning, jag vet, men det räckte alldeles utmärkt för min del.
GillaGilla
Jag hatar också kallt vatten! I flera år tyckte jag det räckte med att doppa tårna, sen blev jag iskall på hela kroppen…. Men nuförtiden svettas jag så mycket, och har blivit så ”tjock”….så det är rätt skönt att svalka sej i vattnet… och sluta svettas för en stund… Det räcker inte längre med att doppa tårna…. 😉
GillaGilla
Jag har åsså haft premiärdopp! Jojo. Badkrukan kunde! :)Kallt. Absolut. Men härligt skönt efteråt.:)
GillaGilla
Ja, det är rätt skönt ”under tiden” också…Men INNAN man kommer i, är det PLÅGSAMT! Det gäller att komma över ”tröskeln”… 😉
GillaGilla
Jag hade en jobbig depression för några år sedan och upptäckte att jag mådde bättre av att först springa (arslet av mej) och sen bada (kallt).Jag slog rekord den hösten. Början av november, 9 grader i vattnet, urinvägsinfektion i flera veckor….
GillaGilla