Sönerna säger att saker är ”gay” hela tiden, och jag har tolkat det som att dom har ”värsta bög-skräcken”, men ju mer jag hört det, och i vilka situationer dom använder det, så förstår jag att uttrycket mer betyder ”piiinsamt” som tjejer säger, än ”bögigt”. För nästan ALLT är ”gay”….
I morse skulle 14-åringen ta med sej ett häfte till skolan, som han renskrivit på maskin, och som han på morgonen ”MÅSTE häfta ihop – annars får jag IG!!!”.
Allt blir ju så Dramatiskt, och fort ska det gå – annars rasar världen samman, på en hundradels sekund!
Det gäller att ha is i magen…och inte gå igång på alla små utbrott….
Nåja.
Jag hittade ingen häftapparat, men däremot hittade jag gem! Glad i hågen satte jag ihop hans häfte med två gem, och sa att de fyller samma funktion.
Han tittade med Avsmak på gemen, och sa:
– ”Åååå! Värsta gay!!!”, och så tog han av gemen.
Hellre utan något alls, än ”gayiga gem”.
Testa att säga nästa gång: ”Aa de där är ganska stjärtiga,” så får vi se vad han säger. Beat him to it. 🙂
GillaGilla
”Been there – done that!”. Jag skojar till det varje gång nästan! Och han suckar och säger ”Åååååå!” men leeeer….
GillaGilla
Jag försöker få mina barn att inte använda såna ord om vad som helst. Att respektera homosexuella och inte använda ordet ”bög” hit och dit om negativa saker.
GillaGilla
Obs! Jag med! Jag har diskuterat, förbjudit, pratat allvar, informerat…och till slut…givit upp…och antar att det går över… 🙂
GillaGilla