Jag stannar i mitt eget hörn av skogen. Kryper ner under en sten och kikar ut. Världen där ute är Stor och Tuff.
Jag gillar att ligga där under min sten…Men när någon bjuder upp till dans, blir jag LYCKLIG och dansar som en Älva genom hela skogen!

Jag ÄLSKAR att dansa! Jag FYLLS av känslor när jag dansar! Jag känner mej som en Riktigt Lycklig Människa! Jag blir FRI! Jag har dansat sedan jag var 8 år, varit danslärare, dansat, dansat….Men inte på senare år….
Men när Härlig Musik fyller mitt huvud, spritter det i benen, pirrar i hela kroppen och jag vill bara DANSA! Skitsamma hur jag ser ut, skitsamma med vem jag dansar eller om jag dansar ensam, bara jag får DANSA!
När musiken tar slut kryper jag tillbaka in under min sten…
Nej, kryp inte tillbaka under stenen. Om det inte ger dig den vila du behöver förstås. Att dansa är härligt. Det är livet.
GillaGilla
Näe, jag borde dansa mer, och därmed väcka Lusten till Allt!
GillaGilla