Dagsarkiv: 18 november, 2008

Barn tar efter sina föräldrar (kommentar till artikel)


Stoppa pressarna! Hallelujah! Kalla ner himlen! Någon har kommit på att barn far illa av att föräldrarna bråkar och att det påverkar dom upp i vuxen ålder!

Keh?!

Är inte det lika självklart som att 1+1= 2?

Föräldrarna är barnens förebilder. Så som föräldrarna gör, gör barnen. ”Barn gör inte som man säger – dom gör som man gör”. Punkt!

Om föräldrarna har ett dåligt förhållande, visar de sina barn att ”så här ska man leva” (bråka, gnälla, vara iskalla och kyliga mot varandra, fräsa åt varandra osv osv). Det blir mönstret för barnen hur ett föräldrapar ska vara. Det blir ”det normala”. Barnet växer upp och träffar en partner…efter ett tag är förhållandet kyligt, kallt och dom gnäller och klagar på varandra… 1+1=2

Självklart kan man ha tur och hitta någon som är tvärtom! Självklart kan man bearbeta sin uppväxt och vad som hänt där, men då måste man först bli medveten om den, och göra något åt den.

Men alla ni föräldrar som bråkar med varandra, eller som är skilda och ”hatar” varandra: Barnen har inte bett om att få er som föräldrar. Barnen vill älska er båda! Barnen vill inte höra skitsnacket om den andre! Barnen vill ha tillåtelse att tycka om båda! Alla barn vill det! Alla barn vill älska sina föräldrar! Och som förälder ÄR man förebild – vare sej man vill det eller inte! Så skärp dej och gör något åt dej och ditt liv – typ IDAG!

…och du: Lycka till!

Köp mitt hus – det är bäst!


Ska jag måla om köket, eller inte? Och ska jag då passa på att måla om hörnskåpet, som jag kanske ändå ska ge bort eller sälja, men å andra sidan om jag målar om det kanske jag vill behålla det…Men får det plats i nya lägenheten?

Ska jag måla om sovrummen eller inte? Orkar jag eller sliter jag ut mej fullkomligt då för, ingenting? Bryr sej folk om, om det är om-målat (vid visning) eller vill dom ändå inte ha mitt hus? Har jag råd över huvud taget? Om jag målar rummen i vitt, grått och såna färger…Då blir det väl bra? Men å andra sidan  har jag målat om rum 2543 ggr förut och jag vet att jag storknar till slut och gör det halvdant bara för att det ska ta slut!

För att inte tala om förarbetet: KRÄKS! Spackla, sliiiiipa (jag vill slippa sliiiipa!), tejpa…urk!

Men köket kan jag nog få till utan underarbete, för det gjordes lite lätt när jag halvmålade om köket förra gången…Jag blev så besviken på färgen, så jag slutade efter halva ommålningen så det är skitfult nu helt enkelt! Så jag borde ”göra det färdigt” med en snyggare färg, så folk vill ha mitt hus!!!!!

Jag bor i Världens Mysigaste Hus och ”om jag hade pengar” – *sjunger* – så skulle jag bo kvar! Huset har Bergvärme! Det är harmoniskt och mysigt och har Underbara grannar åt alla håll!!! Det ligger precis vid skogen och mitt över gatan är en nyrenoverad lekpark med roliga klätterställningar. Jag bor vid en vändplan så det är så barnsäkert så klockorna stannar! Bättre kan man inte bo med småbarn! Eller hundar! Så köp mitt hus! Det är bäst!!!!

Obs! Golven är skitfula! Men det var dom från början och sen har jag bara låtit dom vara eftersom det sprungit X antal vilda ungar och tama hundar på golvet. Faktiskt 12 hundar har bott på det golvet…iallafall under en kort period.