Dagsarkiv: 23 januari, 2024

Blev livet som du tänkte?

Oavsett om du är 25, 45, 65 eller äldre – blev livet (hittills) som du tänkte och trodde, eller drömde om när du var 15-20 år.

Hur trodde du att det skulle bli och hur blev det?

Vad ångrar du och finns det vägar du borde tagit som du inte tog?

Finns det saker du gjorde som du inte borde gjort eller saker du borde gjort men inte gjorde?

Har du varit modig eller har du varit feg i dina val i livet? Söker du trygghet eller utmaningar?

Är nu nöjd hittills eller vill du starta en ny bana för att verkligen få det liv du önskade?

Eller är du en sån som aldrig önskar – bara lever, utan drömmar och tankar om framtiden?

Man ”ska” inte ångra något, men det gör man. Man ”ska” inte känna sig svartsjuk/avundsjuk men nästan alla känner den känslan. Erkänn vad du ångrar och erkänn vad du är avundsjuk på och vem du avundas. Våga. Våga ta fram dom ”fula” känslorna och känn efter vad som betyder och vad du kan göra för att få dom att förminskas eller försvinna.

Finns det människor du borde bett om ursäkt till eller tagit kontakt med men du gjorde det inte för att det bara rann ut i sanden eller kändes för svårt?

Vilken egenskap hos dej själv har varit svårast att hantera? Vilken egenskap hos dej gillar du verkligen?

Berätta för mig.