Det finns Hjältar i Verkligheten.
Igår såg jag en på Kunskapskanalen på TV: Richard Hodes.
Han är läkare, och vad jag förstod specialist på ”krokiga ryggar”, och att operera dom så att dom blir raka. Han har tydligen arbetat i Etiopien i 25 år, men dessförinnan arbetat mer eller mindre ideellt i många flera länder och både hjälpt sjuka och utbildat människor.
Han berättade bl a att han för ”några år sedan” träffade på två pojkar, som behövde opereras, men eftersom dom var föräldralösa och varken hade pengar eller någon vuxen som tog hand om dom, adopterade Richard båda två och så fick hans sjukförsäkring betala för operationerna och därefter fick dom bo hos Richard.
Detta upprepades vid flera tillfällen och nu har han 14 adopterade barn i olika åldrar som han både hjälper medicinskt och försörjer samt har boende hos sej. När dokumentären gjordes flyttade ytterligare en pojke in i hans hus, med en svårt deformerad ryggrad. Trots att läkaren bestämt att ”det fick räcka” med 14 barn, kunde han inte ”avvisa” den här sista killen, utan han fick också flytta in och blev opererad och adopterad.

Man fick också se honom gå omkring i olika små byar och dela ut mediciner till människor, ge en spruta här och en där och han var så otrolig med sin humor och sin härligt kärleksfulla sätt!
Vilken människa!
Det FINNS änglar på jorden, säger jag bara.
”Komma här och småtjaffsa om brödsmulor på diskbänkar och muggar som inte plockas bort av ”rätt person”, kan jag tänka….Snacka om oviktigt!
Snacka om vad som är VIKTIGT egentligen här i världen!
Jag får lust att ta första bästa plan till Etiopien och hjälpa Richard med det han gör! Kanske avlasta honom lite, så han får lite semester också…

…eller som han berättade att det var en 15-årig kille från Canada i byn och hälsade på, och när han såg att barnen satt utomhus i ”skolan” dom hade, samlade han ihop pengar (när han kom hem igen) på olika sätt, fick ihop 5000 dollar och skickade pengarna till byn. Där byggde dom ett litet skolhus, och från att ha varit 12 skolbarn, blev det 50! Och en lärare (15-årig flicka från byn).
Det är viktigt att Göra Skillnad. Helst för såna som har det svårt. Eller bara sämre. Eller bara för ”grannen”…..
Det är viktigt att göra skillnad.







