
När ABBA vann med Waterloo, så grät jag av lycka! Hjärtat slog hårt och jag var sååå stolt över att vara svensk! Jag tyckte nästan att det var JAG som vunnit, på något sätt. Då var jag….*räknar*….15 år.

När Bröderna Herrey vann blev jag också glad, för jag tyckte låten var jättehärlig och att Richard Herrey var skitsnygg. Det pirrade i hjärtat och jag blev kanske lite glansögd, men jag grät inte. Stolt var jag iallafall.

När Carola vann, var det ju väldigt speciellt! Ingen annan hade kunnat vinna. Hon var bara ”outstanding”. Jag var stolt och glad, men det var liksom HON som vann. Inte jag.

När hon den där duktiga sångerskan vann…hon….hm…vanligt namn och sedan har hon bytt till ett efternamn som får mej att tänka på Italien och däck…Michelin…näe! Picasso? Näe….Äh! Hon iallafall, då blev jag också jätteglad. Men ögat förblev torrt. Och jag tänkte att det kanske berodde en del på att hon hade så sexig klänning/tröja (!). Bra röst också, men att vinna med en ”dansbandslåt”? Konstigt, också.
När jag googlar efter bilder ser jag att hon heter Charlotte Perelli (visst är det lite likt ”michelin-däck”?? *harkel*)
Nåja.

I förrgår vann Loreen. Jag måtte ha blivit gammal härdad, för jag tyckte bara det var ”jätte-trevligt” , och blev ”lite glad” …men ögonen var snustorra, och det bubblade inte ens inuti. Jag tyckte att ”vi i Sverige är bra” och jag kände mej lite stolt som svensk, men tänkte att ”nåja, nästa år vinner någon annan” och ” i morgon är en annan dag” …
Men jag sa också till Storing: ”Jaha, då blir det Schlagerfestival i SVERIGE nästa år! Då vill jag gå på den! På riktigt!”
”Ja me!!” sa han

Dagen därpå sa han:
-”Mamma, du måste nog beställa biljetter till Schlagerfestivalen redan, för dom kommer nog att gå åt direkt!”
-”Eeeeeh…Hon vann IGÅR! Sverige vet inte ens VAR i Sverige Schlagerfestivalen ska vara….och dom sa på TV att hockey-EM eller nåt sånt är samtidigt….så det kanske inte ens blir i Stockholm!”
-”Då får dom spela hockey någonannanstans!” bestämde Storing myndigt.
Så nu vet ni det.
Eurovisions-schlagerfestivalen blir i Stockholm.
Var nog lite för liten när ABBA vann, vet bara att mamma satt med i juryn i Karlstad när de vann svenska uttagningen. I övrigt skriver jag under hela vägen. Begrep inte Loreen alls första deltävlingen – visst sjunger hon bra men ja… hon var bättre i Idol och bra mycket sötare. Undrar hur mycket hon har fixat?? Visst är det en bra refränslinga – men näe jag köper inte låten helt även om den uppenbarligen går hem i europa. Har lite svårt för sångare som som inte kan sjunga rent.. hon KAN ju sjunga bra, så varför uttalandet är så luddigt vete fåglarna. Botox i tungan? 🙂 Nä det skall väl vara så.
Trevlig kväll!
GillaGilla
Jag tycker Loreen är bra och sjunger jättefint. Det är inte det. Var hon med i Idol?? Det missade jag. Såg hon annorlunda ut då? Jahaaa…Där ser man. Jag tycker nog att hon sjunger rent, men sluddrade lite i uttalet, men hon kanske var så INNE i låten?…Nåja, Mina ord var med en fråga till MITT ÄNDRADE sätt än sångarnas.
GillaGilla
Kändes som det var herr Björkman som verkade mest angelägen om vinsten – han höll på att kissa på sig ju 🙂 Jodå, hon var med men jag kopplade inte till henne då 2004 men som du ser här så har hon ändrat sig. http://www.youtube.com/watch?v=pCzlsTS1eJc
GillaGilla
Åh, vilken liten söting! Och bra sjunger hon också! Där är hon ju bara 20 år, lillskruttan! Loreen tycks ha ett ”inre djup” på något sätt. Jag såg henne i en intervju på GodmorgonTV (4) för ett tag sedan och jag upplevde henne väldigt djup, andlig, ödmjuk, varm, respektfull och god.
GillaGilla
Jo det verkar vara en stadig tjej som har sunda värderingar och en bra förebild.
GillaGilla
Ja.
GillaGilla