
Jag sitter på Steni´s altan och tittar på grannarnas barn som leker utanför, på gräsmattan: En liten flicka i 5-årsåldern hjälper och instruerar några småkillar hur dom ska hålla i sprutburken med ”spindelnät” för att få största effekten i ”sprutet”. Småkillarna lyssnar uppmärksamt och får lyckligt till ”Värsta sprutet”. När de sprutat hit och dit en stund, på gräsmattan, uppmanar ”storasystern” dom glatt att dom tillsammans ska ”plocka upp sprutet”. Så det gör dom.
Det slår mej att Alla familjer behöver en snäll storasyster, för tänk vad världen skulle se annorlunda ut, om alla haft en Snäll Storasyster att lyssna på, och som milt uppmanar till ”Rätt beteende”.

Jag ser Grabbarna Grus framför mej, i samma ålder, med sprutflaska i högsta hugg, och hur dom skulle sprutlackera hela gräsmattan ”mest!” och ”störst” och ”värst” i en evig tävling, där alla vill ”Vinna”, och hur en Snäll Storasyster lyste med sin frånvaro…..
En förälders uppmaningar, om att ”plocka upp sprutet efter er!” eller ”håll flaskan rakt!” eller ”ta det lugnt, annars tar det slut direkt!” hade drunknat i ”galna skrika” om vem som hade sprutat mest och värst, och ingen hade hjälpt den andra om dom inte ”fått till det”.

Jag önskar i mitt stilla sinne att Alla familjer skulle få ha en Snäll storasyster….