Dagsarkiv: 5 april, 2010

Finns det fler som är som jag?

 confused 4.jpg

…för jag blir så TRÖTT på mej själv ibland…när jag är lite för snabb,  lite för snurrig, lite för ogenomtänkt, lite för spontan, lite för glömsk, lite för MYCKET….helt enkelt!

Jag blir liksom för entusiastisk, för optimistisk, för snabb, för spontan, för känslofylld, för lugn, för speedad, för glad, för ledsen, för allt!

Och däremellan är jag ko-lugn…typ!

….iallafall Nästan!

…och NÄR lär man sej? Lär man sej? NÄR tänker man först och agerar sen? När blir man sådär eftertäääänksaaaam  och fuuuundeeeeraaaar  iiiiigeeeeenoooom  aaaaallt  noooograaaannt  iiiinnaaaan  maaaan   aaaageeeeraaaar?

Äsch, jag behövde bara skriva det för att inse: Never!

Visst kan jag tänka efter före och visst kan jag ta det lugnt ibland….jättelugnt…. Men med känslor inblandade blir det nog lite mer ”inte-så”….och ibland blir jag så TRÖTT på mej själv….När jag står där – efteråt – och tänker:

-”Vafaan gjorde jag/sa jag?!?!” eller ”Varför gjorde jag/sa jag SÅ?!” och sen går det liksom inte att ta tillbaka….

Men, men ingen är perfekt, eller huuuur?

….men man kan ju alltid Låtsas!

Suck!

Typ.

Den Mystiske Mannen….

spion 3.jpg 

 

 

-”VAAAAR är kontrollen till PS3:n??? VAAAAR?!?!?”

-”Det var INTE jag som hade den sist!!”

-”Inte jag heller!”

-”Inte jag heller!!!”

-”Det var INTE jag illallafall!!!”

 

Som vanligt är det ”Den mystiske Mannen” som varit framme…som smyyyger in i vårt hus, och tar någons vantar…och lägger i fel vant-korg….och flyttar på kontroller…och lägger ren tvätt i smutstvätten….och flyttar på TV-spel och Data-spel….Kanske är det han som också snor våra strumpor, men bara en av varje par….

Jag förstår mej inte på ”Den Mystiske Mannen”! Han slår till helt oväntat, och vid så konstiga tillfällen….och dessutom har han Ingen Humor…för det är INTE kul när han gömmer den lilla manicken till killarnas PS3 i 14-åringens skrivbordslåda….eller tar hans vantar och slänger på golvet i 14-åringens rum….eller tar 15-åringens gympabyxor och lägger dom RENA i smutskorgen…. Han har ingen humor!

Vad vill han egentligen?!?!