Pengarna är slut, finish, gone!

 

 tom plånbok.jpg

Inte ett öre kvar! Verkligen inte ett öre! Snarare tvärtom. Ligger super-back!

Ekonomistressen sätter in och alla tankar:

”Hur ska jag klara det här?”

”Räcker pengarna ens till hyran?”

”Hur ska jag få in dubbelt så mycket pengar nästa månad, för att jag inte betalat räkningarna den här månaden (lägger på hög)”?

”MÅSTE hitta en Lösning!”

”Hur ska jag ha råd med mat denna månad?”

”Vad gör Kronofogden när man inte betalar – hämtar dom ens grejer?”

 ”Kan jag låna av någon?”

 Oron ligger som en hinna runt allt jag gör. Det går inte att koppla av en sekund ens, för hela tiden mal det runt i huvudet:

 ”HUUUUR ska jag klara av det här?”.

Profilbild för Okänd

Om Erica Leijonhufvud

Positiv optimist som älskar att skriva! Mamma till fyra killar, matte till två hundar och två katter och familjebehandlare/familjeterapeut. Allt i en och samma kropp.

Ett svar »

  1. julen är farlig, det har jag alltid sagt!

    Gilla

    Svara
  2. Usch, ingen rolig sits inte! Inte finns det några ord jag kan säga som gör det lättare heller! Hoppas det ordnar sig!Kram/ gumman

    Gilla

    Svara
  3. Det brukar ju göra det, i slutänden….

    Gilla

    Svara
  4. Usch! Jag förstår hur du mår, har varit i samma sits många gånger. Haar inget råd att ge dig, minns inte hur jag fixade det! Min son har det som du, och jag har inga pengar att hjälpa honom! Hoppas det grejar sig för dig. Kram

    Gilla

    Svara
  5. Howdy sir, you have a really nice weblog layout “

    Gilla

    Svara

Lämna en kommentar