Jag förundras….

 tänkare.gif

….över MÄNniskor! Över Människors sätt att tänka och sätt att vara.

Speciellt förundrad är jag över såna som tror att det som dom tänker är Sanningen och inte kan ens försöka ”gå i den andres skor”…. Alla dom som glömt hur det kändes att vara barn. Alla dom som inte tänker längre än näsan räcker…. Alla dom som inte Tänker! Som bara ÄR och som är så koncentrerade på sitt EGO….Såna som i Grannfejden, som bråkar över ett träd som står 2 meter för långt åt höger, eller dom som upplever att Världen går Under om grannen spelar för hög musik någon gång då och då…osv osv….

En Ständig Förundran.

Att vissa inte förstår att om just DU hade varit född i ett annat land i en annan tid i en annan kropp så hade du betett dej som dom gör i det landet. Du är unik på ditt sätt, men om du byter sida, förstår du Den Sidan lika bra….och blir till slut som ”dom andra”….

Har VISSA förmågan att Tänka Vidare, och andra inte? Eller är det det sättet vi växer upp på som spelar roll? Eller är det att vissa är födda med ett stort EQ och andra inte. Vad spelar IQ för roll när det Sociala är Det Viktigaste?

Varför finns det inte ”mensa” för människor med högt EQ?

Profilbild för Okänd

Om Erica Leijonhufvud

Positiv optimist som älskar att skriva! Mamma till fyra killar, matte till två hundar och två katter och familjebehandlare/familjeterapeut. Allt i en och samma kropp.

Ett svar »

  1. :)) dom skulle få måååånga medlemmar:))ps. har du läst K-Å s blogg? http://blogg.aftonbladet.se/bjurkvistär värd att läsakram/ gumman

    Gilla

    Svara

Lämna en kommentar