
Dammsugit, dammtorkat och tvättat golven. Men GREJERNA som ”inte har något hem” ligger kvar…Jag flyttar högen från pallen till stolen och från stolen till byrån, men aldrig hittar dom ”hem”…VAR ska dom bo? I en HÖG i garderoben?

…åsså har jag SJUUUUUNGIT till West Life! Och daaaansat skitsnyggt (och känt mej ”So you think you can dance Janine) till: ”Every little step you take…..loooooooove youuuuuuuuu!!!”
Utanför balkongen står publiken och suckar hänfört…. åååå!
La la la la la lalalalalaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa……………………..

I två månader har jag letat efter ONOFF:s kvitto/garanti till diskmaskinen, som har gått sönder, fast den bara är några månader gammal…Hittar jag det? Nope! Diskar för hand och funderar på VAR Det ”braiga stället” kan vara….För jag VET att jag lagt det på ett ”braigt” ställe. Det är så finurligt att jag inte kan finurla ut det själv!

Nu svettas jag så det stänker!!! När jag skakar på mej sprutlackerar jag väggarna i SVETT! Uäck! När jag svettats färdigt ska jag duscha. Sen bara MÅSTE jag handla. Kylskåpet är tomt! Det ekar när man tittar in där och ropar: ”Ho ho!” vilket jag, givetvis, gör då och då…. 😉