Dagsarkiv: 12 augusti, 2009

När blir man "nöjd"?

nöjd katt.gif

 

När landar ”man” i livet, liksom? När känner man att ”NU är jag i mål!, NU är jag NÖJD!” ? Eller är det så att Vissa Människor (typ jag) vill alltid vidare…Landar bara korta stunder i ”nöjdheten” och vill sedan vidare…Jag är rätt nöjd på ”resan” också, men det skulle vara så skönt att Landa och känna ”NU är jag Hemma och HÄR vill jag stanna och SÅ HÄR vill jag att livet ska fortsätta vara!”….eller hamnar ”man” aldrig där?

Handlar det om att Fånga Dagen? Men jag gör ju det! Iallafall ibland, men jag undrar ändå: SEN då?

Är det för att jag är SINGEL som jag hela tiden av en känsla av ”väntan” eller ”icke-tillfredsställelse” eller ”inte-färdig”…Att jag väntar på Honom, typ? Han som ska komma och bli ETT med mej och så ska vi ”leva lyckliga ever after”….

Visserligen har jag inte lyckats leva lycklig ”ever after” med Någon man tidigare, men det är väl kanske ”bara” för att han inte var Rätt Man! Så enkelt måste det vara! För det SKA finnas en ”själsfrände” för alla där ute…eller ska jag dö utan att ha hittat Honom och fått leva ”happily ever after”?

 

fiona.jpg

Är det för att jag är ett Träsktroll, och enligt Den Goda Fen lever ju inte Träsktroll ”Happily ever after”…?

Hm!

Djupa tankar mitt i natten….eller nåt!