Tänk vad musik kan fylla ens hela kropp och själ! Jag blir alldeles bubblig i hela kroppen när jag hör bra musik, och vill bara dansa runt och sjunga högt! Och skulle det var en man i närheten skulle jag bli kär på stört – bara för musiken!!! Då gäller det bara att inte musiken tar slut….”Hoppsan! Vem är du? Varför står jag här och kramar och kysser DEJ???”…..
Musik är som…värsta drogen! Värsta afrodisiumet (eller vad det heter)! Iallafall för mej! Och då ska den inte vara några gitarrsolon eller hårdrock som är hård, utan något melodiskt – gärna pojkband…Men just NU lyssnar jag på den CD jag köpte sist: Melodifestivalen! Det är många bra låtar på den!
….”disconect me, unattached me!….lalalalalalaaaaaa!”……
Jag vickar på höfterna, snurrar runt och hoppar över fotpallen, snubblar på dammsugaren som ligger bakom fotpallen, parerar det snyggt som en nätt dansös, och virvlar runt i värsta musikrus! Jag är snygg, vacker och dansar som en Gud! Och sjunger som en Idolvinnare! Ha haaaaaaaaaaaaaa!